Kiedy podarować dziecku pierwszy smartfon

Smartfon to bez wątpienia zabawka technologiczna. Spełnia także szereg innych funkcji, dzięki którym załatwianie niektórych spraw staje się ogólnie przyjemniejsze i bardziej mobilne. Obecnie na ulicach, osobę ze smartfonem mijamy co chwila, co oznacza, że jego popularność rozrosła się do niewiarygodnych rozmiarów. Pytanie jednak – co z dziećmi, które paradują z drogim sprzętem wśród swoich rówieśników? Czy jest to bezpieczne? Na ile racjonalna jest to decyzja, którą w końcu ostatecznie podejmują rodzice? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie każde dziecko rozwija się tak samo szybko i nie każde rozwiązanie będzie uniwersalne. Jednym z pomysłów na moment w którym wręczyć dziecku pierwszy telefon tego typu jest Pierwsza Komunia Święta. Wielu rodziców uważa, że jest to najbardziej odpowiedni czas, a dziecko jest wtedy gotowe i odpowiedzialne. Na co jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę i co przemyśleć? Oto jedne z najbardziej istotnych punktów:

  • Po pierwsze trzeba skupić się na potrzebach dziecka. Chodzi bowiem o to, czy w rzeczywistości telefon w danym momencie jest mu niezbędny. Czy będzie on spełniał funkcję rozrywkową, czy także edukacyjną. Nie dajmy się jednak zwieść zapewnieniom dzieci, że telefon będzie nieoderwanym sprzymierzeńcem nauki.

    Tradycyjne metody typu książka są w końcu najlepsze od pokoleń;

  • Zbyt wcześnie podarowany smartfon może prowadzić nawet do powstawania uzależnień pociechy. W obecnych czasach coraz częściej mówi się o tzw. fonoholiźmie w wyniku którego dzieciaki zaprzestają kontaktów ze swoimi rówieśnikami i unikają uprawiania sportów, czy rozwijania swoich pasji;
  • Główną kwestia, która powinna przyświecać rodzicom przy podjęciu decyzji jest bezpieczeństwo. Kiedy dziecko zaczyna spędzać czas z rówieśnikami lub wraca samo ze szkoły – dobrze jest mieć z nim kontakt. Co prawda kiedyś tego nie było, a i nie przytrafiały się problemy. Dziś natomiast świat skonstruowany jest nieco inaczej. Jeśli więc potrzebujemy stałego kontaktu z dzieckiem – zdecydujmy się na smartfon dla niego w momencie, gdy zaczyna się usamodzielniać i spędzać czas bez kontroli rodziców;
  • Jeśli chodzi o konkretny wiek dziecka – trzeba zadać sobie kilka konkretnych pytań. Po pierwsze – jak samodzielne jest dziecko i na jakim poziomie mu ufamy. Trzeba pamiętać, że smartfon podłączony do internetu to źródło niebezpieczeństw. Co więcej – przy stałym korzystaniu z niego może zaniedbywać swoją uwagę na zajęciach szkolnych, co może być źródłem obniżenia wyników w nauce.

.

Uniwersalny uchwyt do telewizora LCD w nowej niższej cenie