Najczęściej popełniane błędy w wychowywaniu dzieci

Wychowywanie dzieci to w rzeczywistości bardzo trudna sprawa. Nie ma jednak co załamywać rąk. Na podstawie doświadczeń i błędów innych rodziców można się uczyć i wyciągać drogocenne wnioski. Ważne jest jednak, by być skłonnym do pochłaniania takiej wiedzy. W gruncie rzeczy trzeba uświadomić sobie, że wszystko zależy od nas samych, a to jakie dzieci będą w przyszłości – będzie w istocie wynikiem naszej pracy. Ogół wydaje się prosty – bycie wytrwałym, cierpliwym, kochającym. Jak można tego nie umieć? Kiedy pojawia się natłok codziennych obowiązków oraz zderzenie z przeciwnościami losu, ciężko jest być rodzicem idealnym. Każdemu zdarzają się błędy wychowawcze, każdy ma chwile załamania oraz chęć wypoczęcia. Dla tych, którzy zastanawiają się co robią źle, przedstawiamy szereg błędów, które są najczęściej spotykane w zakresie wychowywania dzieci:

  • Wychowywanie bezstresowe to trend, który bardzo mocno zyskał ostatnio na popularności. Za nim stoi zarówno szereg zwolenników, jak i przeciwników. Warto zastanowić się jednak, o co w tym w istocie chodzi. Jak się okazuje, dzieci w takim modelu wychowania mają wszystko oraz nie grozi im żadna kara w momencie, gdy postąpią źle.

    Dzieci takie mogą liczyć na zaspokojenie ich najbardziej wyolbrzymionych potrzeb. Być może prowadzi to do poczucia szczęścia, ale raczej tylko i wyłącznie chwilowego. Gdy takie dziecko będzie wkraczało w dorosły świat, będzie oczekiwać od swoich przyszłych pracodawców, współpracowników tego, co dawali mu rodzice – czyli wszystkiego. Nie jest to więc dobre rozwiązanie, zaliczane do jednego z najczęściej popełnianych błędów, a raczej kroczeniu ślepo za trendami w dziedzinie wychowania;

  • Druga porażka rodziców to bycie niekonsekwentnym i chęć osiągnięcia rezultatów ,,na już’’. W euforii pojawienia się nowego członka rodziny, bardzo często jesteśmy zaślepieni miłością do niego oraz chęcią podarowania tego, co najlepsze. Zapomina się o wyznaczaniu reguł, informowania o zakazach i nakazach we wczesnych stadiach rozwoju. Gdy dziecko rośnie okazuje się, że zaczyna się buntować i nie słuchać rodziców. Dlatego też trzeba zaznaczyć, że wszelkie polecenia powinny być komunikowane bardzo wcześnie, w zasadzie im wcześniej tym lepiej;
  • W końcu przechodzimy do ostatniego błędu, czyli przekupywania. Standardowe zachowanie typu: ,,Jak posprzątasz to pograsz na komputerze’’. Jest to dramatyczne w rezultatach, ponieważ dziecko może oczekiwać coraz więcej i więcej. Zamiast przekupywać, dobrze jest nagradzać za czynności, które wykonało w swojej szczerej, samodzielnej wierze.

.

www.caparolcolorhouse.pl