Rodzice wychowujący dzieci – o czym musicie wiedzieć

biznes.nokia6300.pl

Dziecko to niewątpliwie jeden z najszczęśliwszych aspektów w życiu, ale zarówno jeden z najcięższych. Bardzo wiele rodziców męczy się i staje się w pewnym w momencie bezradnych. Wszystko za sprawą braku należytej cierpliwości lub niewiedzy. Jedno jednak jest pewne. Posiadanie dziecka nie jest sukcesem. Sukcesem z pewnością jest z kolei to, że dziecko zostanie wychowane na przykładnego, dobrego człowieka, który będzie potrafił żyć i funkcjonować wśród innych ludzi.

Dużo rodziców zapomina, że poprawne wychowanie zależy od nich samych. Znaczna ilość zachowań dzieci bierze się z obserwacji, dlatego też główną zmianę należy zacząć od nas samych. Bycie dobrym rodzicem to stwierdzenie do którego pewnie chce dążyć każdy, kto ma dziecko i jest w trakcie jego wychowania. Aby jednak tego dokonać, trzeba pamiętać o co najmniej kilku, najważniejszych kwestiach, opisanych kolejno poniżej:

  • Rodzicielstwo to przede wszystkim przekazanie dziecku bezpieczeństwa i otulenie go troską. Nie ma nic gorszego niż karanie negatywnymi emocjami, np. poprzez zaprzestanie przytulania.

    Małe dzieci oczekują i potrzebują miłości oraz szukają w rodzicach ukojenia. Dlatego częste powtarzanie o swoich emocjach, mówienie o kochaniu, byciu wsparciem jest niezwykle ważne;

  • Największym problemem współczesnego świata jest fakt, że dzieci są zaniedbywane. Najczęściej w rodzinach w których przelewają się pieniądze, a rodzice stale spędzają czas w pracy lub na przemieszczaniu się z miejsca do miejsca. Dzieci, które wychowują się bez rodziców są nieszczęśliwe, a z drugiej strony może to prowadzić do poważnych dysfunkcji w przyszłości. Może pojawić się agresja, ignorancja. Tacy rodzice później zastanawiają się co w istocie zrobili źle.

    Rada jest jedna. Więcej czasu dla dziecka, mniej w pracy. Pieniądze nie są najważniejsze, najdroższe zabawki, podróże i wyjazdy także. Najważniejsza jest jednak uwaga i wspólne realizowanie poszczególnych czynności;

  • Wychowanie dziecka bardzo mocno wiąże się z pojęciem konsekwencji. Trzeba jednak mocno uważać, by w tym punkcie nie popełniać błędów. Wszystko rozchodzi się o to, że rodzice oczekują gruszek na wierzbie, nie robiąc nic lub decydując się na pierwszy krok w momencie, gdy dziecko nabrało już istotnych nawyków wychowawczych.

    Jeśli więc chcemy coś zmienić, bądźmy cierpliwi. Nie denerwujmy się, że nasze komunikaty odbijają się jak o ścianę. Powtarzajmy je w razie konieczności raz, drugi, trzeci i dziesiąty. Dziecko musi nauczyć się słuchać i szanować rodzica. Najgorsze jest jednak następstwo agresji i bezsilności. Jeśli zdecydowaliśmy się zostać rodzicem – należy uzbroić się w pokłady wytrwałości po to, by w przyszłości cieszyć się z wielkich efektów.

.