Wybieramy tablet i laptop dla osoby starszej. Na co zwrócić uwagę i co będzie lepsze?

Osoby w starszym wieku to dość charakterystyczna grupa odbiorców. Zwłaszcza jeżeli pod uwagę weźmiemy stale zmieniający się i rozkwitający świat nowych mediów i technologii. Nie oznacza to jednak, że nie są oni odbiorcami takich nowinek technologicznych. Wręcz przeciwnie. Osoby starsze mogą równie mocno zainteresować się niesamowicie intuicyjnym działaniem sprzętów, podobnie jak zauważalne jest to dziś u dzieci. Te dwie grupy wiekowe zderzają się jednak z innymi problemami. Zbyt małe dzieci zwyczajnie nie powinny korzystać z takich urządzeń ze względu na swoje zdrowie i negatywny wpływ na rozwój, a osoby starsze z kolei mogą w pierwszych próbach kontaktu się zniechęcać. Warto jednak pamiętać, że nie należy traktować naszych babć i dziadków jako takich, którzy już niczego się w życiu nie nauczą.

Wręcz przeciwnie. Dobrze jest stale wzbudzać coraz to głębsze zainteresowania na temat współczesnego świata i ich aktywizować. Jednym z takich sposobów będzie właśnie świat elektroniczny. Dziś skupimy się na tym w jaki sposób dobrać tablet oraz laptop do potrzeb osoby w podeszłym wieku. Oto kilka cech charakterystycznych tych produktów, o których trzeba pamiętać:

  • Tablet to urządzenie przenośnie, które może wywołać zarówno falę pozytywnego odbioru, jak i zdenerwowana wśród seniorów. Za jego zaletami stoją: wygoda i mobilność użytkowania, poręczność i lekkość, prosta obsługa i łatwość instalowania aplikacji. Wady z kolei to: mały ekran, co może być uciążliwie dla osób, które zmagają się z wadami wzroku oraz brak ręcznej klawiatury;
  • Laptop dla odmiany jest urządzeniem nieco cięższym od tabletu i bardziej zaawansowanym technologicznie. Z tego powodu może wywołać nieco większą falę krytyki i zdenerwowania względem użytkowania.

    Jest także mniej intuicyjny oraz trzeba go częściej ładować. Nie mniej jednak nie brakuje mu zalet. Swobodniej prowadzi się przez niego rozmowy, które są współcześnie tak popularne wśród starszych osób. Posiada większy ekran, a na klawiaturze pisze się wygodniej.

Pytanie więc – które urządzenie lepiej odpowiada potrzebom seniorów? Więcej zalet, jak i zarówno możliwości użytkowania tkwi w laptopie. Jest jednak nieco trudniejszy w obsłudze. Nie warto jednak nie zniechęcać się przez uprzedzenia. Najlepiej jest przedstawić takiej osobie dwa rozwiązania i pozwolić na dokonanie swobodnego wyboru.

Nie ma uniwersalnych rozwiązań. Każdemu może spodobać się coś innego.

soundbary yamaha